Cookie Preferences

Podzimní únava - Petr Havlíček


Podzimní únava

Podzim je pro mnoho lidí podivným obdobím. Místo tepla a sluníčka, kterého jsme si letos užili opravdu vrchovatě, nastupují plískanice, pošmourná obloha, chlad a stále kratší a kratší dny. Pro mnoho citlivějších lidí je právě toto období velmi zátěžové a nezřídka se objevuje nedostatek energie, mnohdy spojený s melancholií a depresivními stavy. A čím je to celé způsobené? Proč je podzim tak zátěžovým obdobím? Vysvětlení je jednoduché. Trochu jsme si obrátili svůj život. Léto, které vždy bývalo obdobím s vysokou pracovní zátěží, jsme vyměnili za lenošení. A na podzim, kdy bylo již skoro hotovo, a dny se začaly krátit, práce začalo ubývat, jsme začali, logicky, více odpočívat. A co děláme dnes? Po prolenošeném létě naskakujeme rovnýma nohama do pracovního kolotoče okořeněného návratem dětí do škol, blížícím se vánočním šílenstvím, doháněním plánů, uzávěrkami… Dobu asi nezměníme, a pokud ano, pak asi až v příštích generacích. Takže teď jde jen o to, jak přežít a nezbláznit se z toho. Tady je pár tipů na to, jak si zlepšit náladu a celkově se cítit lépe:

  1. Plánujte. Smiřte se s tím, že Vaše výkonnost na podzim nebude taková, jako na jaře. Nedávejte si proto přehnané cíle, jejich nesplnění Vás bude výrazně demotivovat.
  2. Pravidelně a pestře jezte. Dostatek správné energie je základním předpokladem dobré fyzické i mentální výkonnosti. A dobré jídlo Vám udělá radost.
  3. Choďte ven, nejen když bude hezky. Pohybem na čerstvém vzduchu si pročistíte hlavu a vytvoříte trochu hormonů dobré nálady.
  4. Dostatečně odpočívejte. Když nebudete zvládat, nebojte se odpočinout si. Byť jen na deset minut. Zavřete oči a relaxujte. A počítejte s tím, že budete potřebovat i více spánku, než v létě. Nešiďte se.
  5. Myslete na prevenci. Podzim je obdobím s větším výskytem chřipek a angín. Pokud jste svůj organismus nepřipravili již v létě na nadcházející zátěž, alespoň teď ještě začněte konzumovat více ochranných látek, jejichž zdrojem je především čerstvé ovoce a zelenina.
  6. Neřešte blbé nálady alkoholem. Možná se Vám na malou chvíli uleví, ale organismus vám to dá později „sežrat“.
Přeji klidný, zdravý a nestresový podzim.